Celon Pharma S.A. partnerem „Nagród Aureliusza”

W dniach 15-16 kwietnia 2016 odbył się II Międzynarodowy Kongres Psychiatrii Sądowej. Podczas wydarzenia wręczone zostały „Nagrody Aureliusza”. Inicjatywę wspierała Celon Pharma S.A.

Celem „Nagród Aureliusza” jest wyróżnienie osób, które działają na rzecz poprawienia jakości życia osób chorych psychicznie oraz wprowadzają nowe spojrzenie na ich los, także w sferze orzecznictwa sądowego. 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Gałecki: Jako specjaliści z dziedziny psychiatrii zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest szczególne traktowanie osób chorych psychicznie, które weszły w konflikt z obowiązującymi normami moralnymi i prawnymi. Dlatego idea „Nagród Aureliusza” opiera się na zasadzie wprowadzonej przez cesarzy Marka Aureliusza i Commodusa "satis furore ipso punitur", w myśl której nie należy winić osób wystarczająco ukaranych przez własne szaleństwo.

Tegoroczne „Nagrody Aureliusza” zostały przyznane w 3 kategoriach. Wyróżnienie w kategorii postać, za zaangażowanie w zbliżenie do siebie medycyny i prawa, otrzymał Prof. Józef Gierowski. Nagrodę w kategorii publikacja, otrzymał redaktor dziennika „Rzeczypospolita” Wiktor Ferfecki. Za szczególne działania na rzecz praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wyróżniono ogólnopolską kampanię społeczną "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję."

Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A W Celon Pharma S.A. wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów chorujących m.in. na schizofrenię czy depresję, dlatego wspieranie inicjatyw takich jak „Nagroda Aureliusza” jest nam szczególnie bliskie. Cieszymy się, że mogliśmy tam być.  

Międzynarodowy Kongres Psychiatrii Sądowej był współorganizowany z Europejskim Towarzystwem Psychologicznym (EPA). Wydarzenie skupiło specjalistów, których wiedza jest niezbędna by sprostać wyzwaniom orzekania w sprawach dotyczących zdrowia psychicznego oraz wykorzystywania osiągnięć psychiatrii w procesie stosowania prawa. W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 500 osób (w tym psychiatrów, psychologów, sędziów i prokuratorów). Patronat nad wydarzeniem, objęli m.in. Minister Zdrowia, Minister Sprawiedliwości oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.