Celon Pharma w TVP Warszawa
Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma S.A. oraz dr n. med. Aleksandra Stańczak, lider grupy badawczej Onkologia wystąpili w popularno-naukowym programie „Patent na patent” w TVP Warszawa. Emisja odcinków, z których jeden poruszał temat leczenia chorób nowotworowych, a drugi problemów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, odbyła się w grudniu 2014 r.
Rozwój leku to bardzo kosztowny proces. Faza kliniczna oraz przedkliniczna trwają od kilku do kilkunastu lat i kosztują od kilkuset milionów do kilku miliardów złotych. Musimy jednak pamiętać, że tworząc pewną wartość jesteśmy w stanie komercjalizować projekt na każdym etapie, niezależnie od tego czy jest on w fazie klinicznej czy też przedklinicznej. Wartość rynku leków dla osób starszych, czyli po 65 roku życia to około 10 mld złotych. Bardzo szybko rosnącą grupą są leki stosowane przy różnego rodzaju demencjach np. chorobie Alzheimera. Ich wartość rynkowa wynosi kilkaset milionów złotych.
Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma S.A.
Pracujemy nad nowymi lekami terapii celowanej o obszarze onkologii, chorób neurodegeracyjnych i metabolicznych oraz chorób zapalnych. Rozwój terapii celowanych jest dość drogi. Trzeba pamiętać, że na efekt w postaci jednej tabletki lub zastrzyku, który dostanie pacjent, musimy pracować nawet kilkanaście lat. Z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy cząsteczek, od których zaczynamy pracę, do badań klinicznych zostaje wprowadzony jeden ewentualnie dwa leki, w dodatku nie wszystkie z nich są rejestrowane i dostępne dla pacjentów. Te czynniki sprawiają, że terapie celowane są później tak drogie.
dr n. med. Aleksandra Stańczak, lider grupy badawczej Onkologia Celon Pharma S.A.