Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię o tańszych odpowiednikach leków refundowanych

28 marca Ministerstwo Zdrowia uruchomiło, z myślą o pacjentach, specjalną infolinię o tańszych odpowiednikach leków refundowanych.
Codziennie od godziny 8 do 20 pod numerem telefonu 22 123 98 00 dyżurują farmaceuci udzielający informacji o możliwości zamiany leków refundowanych przepisanych przez lekarza na ich tańsze, ale w takim samym stopniu skuteczne i bezpieczne, odpowiedniki.

Zgodnie z Prawem Farmaceutycznym, każdy pacjent ma prawo nabyć zamiennik leku refundowanego, chyba że lekarz nie wyraził na to zgody, umieszczając odpowiednią adnotację na recepcie. Farmaceuci mają obowiązek nie tylko wydania, na żądanie pacjenta, odpowiedniku leku refundowanego, lecz także poinformowania go o dostępnych zamiennikach refundowanych preparatów leczniczych i posiadaniu na stanie aptecznym najtańszych alternatyw.

W pełni popieramy podjętą przez Ministerstwo inicjatywę, szczególnie, że różnice w odpłatnościach pacjentów, za niektóre specjalistyczne leki mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych, co przy braku odpowiedniej wiedzy pacjentów w sposób niekorzystny wpływa na ich indywidualne budżety.